Viswa Lab. #217

VISWA LAB TÜRKİYE
VISWA LAB. FUEL ANALYSIS
BULTEN #217

TEKNİK GÜNCELLEME: 2012/2/2
Cartagena, Kolombiya yakıtlarıyla ilgili uyarı

Bir süredir Cartagena, Kolombiya yakıtlarına bağlı bir takım problemler not etmekteyiz. 5 farklı tedarikçiden alınan yakıtları test ettik ve yakıttaki Asit numarasının (Tan) yüksek olduğunu gözlemledik ( 1.4 den 7.1 mg KOH/g ). Bildiğiniz gibi , yakıttaki Asit numarası yakıtın kalitesini değerlendirmekte yeterli bir parametre değildir. Asit numarası 7.1 olan Cartagena yakıtı ile ilgili çok ender görünen bir durum yaşadık ve yakıtla herhangi bir şikayet alınmadı. Base Number (TBN) testi yapıldı ve sonuç 7.0 elde edildi. Muhtemelen herhangi bir problem mevcut değildi çünkü asit içeriği ve base içerikleri nötürleşmişti. Bunu kontrol etmek için yakıttaki pH miktarını analiz ettik ve pH değerini 7.6 olarak gördük. (nötr)

Diğer bir yandan 6-7 civarında numuneden pH değeri 7 den düşük çıktığı durumlarda problemler rapor edilmiştir.Bu tabi ki, yakıtın pH değeri asit olduğunu göstermektedir. Bu değere göre, pH 5 değeri pH 6 ya göre on kat daha asit değerine , pH 4 ise pH 6 ya göre yüz kat daha asit değerine sahiptir.

Yukarıdakilere ek olarak, 2011 yılında Cartagena yakıtlarında çoğu zaman yüksek kalsiyum görülmüştür. Cartagena bölgesinde tedarik edilen ağır yakıtlar için kalsiyum ortalaması 111 ppm dir. Yüksek kalsiyumun neden olduğu problemler tarafımızca bilinmektedir.Yüksek kalsiyum turbocharger nozzlelarında ve kanatlarında yok etmesi çok zor olan depositler meydana getirmektedir.

Tarafımıza ulaşan şikayetlerin sadece kalsiyum birikintisiyle alakalı olmadığından şüphelenmekteyiz. Mevcut numunelerde vanadik kalsiyum tuzu da görülmektedir. Ancak, bir de torbocharger kanatlarının incelerek kopmuş olduğu hususunda da şikayetler mevcuttur. 2011 yılın Cartagena bölgesinde alınan tüm ağır yakıtların Vanadium ortalamadı 91 ppm dir.

Özet olarak, Cartagena yakıtları, en az 5 tadarikçiden alınan ve test edilen yakıtlarda görünen birçok problem kaynağı bulunmaktadır. Biz Cartagena bölgesindeki bütün tedarikçilerin yakıtları için bu problemlerin olduğunu söylemiyoruz. Bu problemler bazı kaynaklar yada bazı tedarikçiler ile sınırlanmış olabilir. Bu teknik bülten sadece sizleri dikkatli olmanız ve bültende bahsettiğimiz problemlerden kendizi korumanız hususunda uyarma amaçlıdır. Bildiğiniz bu problemler hakkında
tedarikçinize bilgi vermeniz esastır. Tedarikçiniz bu tarz problemleri yaşamayacağınıza dair size garanti vermek zorundadır.

Lütfen her türlü sorununuzda bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Saygılarımızla

ILKFER GRUP

 

İLKFER DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Batı Sahil Yolu Cad. Haydar Sok. No: 54  34903 Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
Tel.: (0216) 493 09 62 (Pbx)   Fax: (0 216) 493 09 69
www.ilkfer.com.tr    uniservice@uniservice.com.tr

/ Genel

Gönderiyi Paylaş