Viswa Lab. #348

TEKNİK BÜLTEN:348
20.11.2019

FONAR (Fuel Oil Non-Availability Report )NEDİR? NASIL HAZIRLANIR?
NASIL SUNULUR? P&I KULÜPLERİNİN FONAR’A BAKIŞI


IMO’ nun Deniz Çevre Koruma Komitesi’nin (MEPC 74) 74. oturumu 13-17 Mayıs 2019’da Londra’daki IMO merkezinde gerçekleşti.  IMO’ nun 2020 küresel kükürt sınırına hazırlanan gemi sahiplerinin ilgilendiği önemli bir alan, bir geminin uyumlu yakıt elde edememesi durumunda gerekli olabilecek yakıt bulunmazlığını raporlamasıdır (FONAR).

FONAR nedir? (Fuel Oil Non-Availability Report )
Başlangıç ​​noktası, Üye Devletlerin küresel kükürt sınırını uygulamak için kendi düzenlemelerini ve cezalarını uygulaması üzerine kuruludur. MARPOL Sözleşmesinin VI. ekinin 18 inci maddesi, bir geminin kükürt sınırlarına uymadığı durumlarda ,Üye Devlet  tarafından dikkate alınması gereken faktörleri ortaya koymaktadır. Dikkate alınacak faktörler, uyumsuzluk riskini azaltmak için gemi tarafından atılan adımları içerir. Spesifik olarak, bir gemi, uyumlu yakıt sağlama girişimlerinin kayıtlarını ve uyumlu yakıt elde etmek için elinden gelen çabanın kanıtlarını sunabilir. En iyi çabalara rağmen, bir gemi uyumlu yakıt alamıyorsa, geminin Bayrak Devleti ile varış limanının yetkili otoritesine bildirilmesi gerekmektedir. 

Bu bildirim genel olarak Yakıt Olumsuzluk Raporu(Fuel Oil Non-Availability Report ) (FONAR) olarak adlandırılır.

Bir FONAR’ ın sunulmasının feragatle sonuçlanması veya küresel kükürt sınırına uyulmamasından muaf olması beklenmez. Ancak, yetkililerin gözünde, uyumlu yakıtın bulunmamasının, uyumlu yakıtı olmayan bir geminin nedeni olup olmadığının değerlendirilmesinde kilit bir belge veya kanıt parçası olacaktır. Ayrıca, uyumlu yakıtın kullanılabilirliğini izlemek için ve IMO için(Üye Devletlerin IMO için çevrimiçi bir sisteme FONAR yüklemeleri gerektiği gibi) kilit bir belge olacaktır.

Bu FONAR sistemi, gemi sahipleri için yeni değildir. 1 Ağustos 2012′  de yürürlüğe giren Kuzey Amerika ECA’ sında bir FONAR sistemi zaten kullanılıyor. Buna göre, böyle bir sistemin uygulanması ile ilgili 7 yıla yakın bir deneyime sahip ve ABD Çevre Koruma Ajansı gemi sahiplerine ve operatörlere yardımcı olmak için faydalı rehberlik yapmaktadır.

Fonar Belgesi Raporunu aşağıda bulabilirsiniz.

İLKFER DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Batı Sahil Yolu Cad. Haydar Sok. No: 54  34903
Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
Tel.: (0216) 493 09 62 (Pbx)   Fax: (0 216) 493 09 69
www.ilkfer.com.tr    uniservice@uniservice.com.tr

/ Blog

Gönderiyi Paylaş