Viswa Lab. #212

VISWA LAB TÜRKİYE
VISWA LAB. FUEL ANALYSIS
BULTEN #212

TEKNİK GÜNCELLEME: 2011/9/15
SİNGAPUR’DAN YAKIT ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLI BİR NOKTA

Sn. Unni Einemo tarafından yazılmış ve Bunkerwold.com sitesinde yayımlanan çok önemli bir makaleyi sizin dikkatlerinize sunuyoruz.


SİNGAPUR YAKITLARI UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM ŞARTLARI HAKKINDA UYARI

Armatörlere, Singapur’ da yakıt alırken yaşanabilecek noksan ikmal uyuşmazlıkları konusunda çözüm için tahkime giderken haklarını devretmemeyi garanti altına almaları tavsiye edilmiştir.

Singapore Shipping Association (SSA) , Singapur’da yakıt ikmalinden dolayı uyuşmazlık yaşayan hem yerel hem de yabancı olmak üzere bir çok gemi sahibinin bu eksik yakıt alımından oluşan uyuşmazlığı Singapur’da tahkim yolu ile çözmeyi düşündüklerini belirtti.

Fakat Singapore Chamber of Maritime Arbitration (SCMA) ‘ a göre bir çok gemi sahibi imzalamış oldukları satın alma kontratlarında bulunan uyuşmazlık durumunda başvurulacak mahkeme olarak “ ABD Kanunu ile New York gibi uzak yerlerde mahkeme yoluyla ya da tahkime gidilmesi gibi yöntemlere başvurabilirler.”

Bu şu anlama gelmektedir; Singapur Bunker Claim Prosedürleri ( SBC Terms) kapsamında noksan ikmal uyuşmazlıklarını çözmeye çalışan ve Singapore Standard Code of Practice for Bunkering – SS 600: 2008 maddesinde de belirttiği gibi SCMA gemi sahiplerine bu konuda yardımcı olamamaktadır. SCMA’ ya göre, birçok gemi sahibi “ uygun olmayan uyuşmazlık çözüm maddelerini kabul etmek zorunda kaldıklarını anladıklarında dehşete düştüklerini ve şok olduklarını” belirtmişlerdir. Bu aynı zamanda SS 600 SBC prosedürlerini kullanamadıkları anlamına gelmektedir.

Bu tür anlaşmazlıklar genel olarak 50,000 ile 100,000 USD arasında bir maliyet oluşturmaktadır, bununla birlikte gemi sahipleri “yabancı hükümet ve diğer ülke mahkemelerinde tahkim ya da mahkeme yolu ile çözülebilecek ve daha çok vakit / para harcayacaklarından dolayı” bu seçeneği pek tercih etmemektedirler.

Sonuç olarak, SCMA ‘ya göre, yaşadıkları uyuşmazlık sorunlarından ve aleyhlerine olan durumlardan dolayı çok sıkıntıdalar ve bu sıkıntıları yaşamaktan bıkmış durumdalar. Bu nedenle SCMA, tüm SSA üyelerine, Singapur’dan yakıt alırken kendilerini garantiye alabilmeleri için satın alma kontratlarına “SCMA tarafından yönetilen SBC (Singapore Bunker Claims) şartları altında tahkim kurumunun avantajlarını elde edebilecekleri” şartları eklemelerini tavsiye etmektedir.


Yukarıda ki makale www.bunkerworld.com sitesinden alınmıştır.

Bütün sorularınız için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Dr. Vis

 

 

 

İLKFER DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Batı Sahil Yolu Cad. Haydar Sok. No: 54  34903 Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
Tel.: (0216) 493 09 62 (Pbx)   Fax: (0 216) 493 09 69
www.ilkfer.com.tr    uniservice@uniservice.com.tr

 

/ Genel

Gönderiyi Paylaş

Yorumlar

Yoruma Kapalı