Viswa Lab. #195

İLKFER GRUP
VISWA LAB. FUEL ANALYSIS
BULTEN # 195

TEKNİK GÜNCELLEME: 30.09.2010
“ARA BÖLGESİNDEN GELEN KİRLENMİŞ YAKIT”

Saygıdeğer dostlarımız,

Viswa Lab’ A, ARA bölgesinde aynı tedarikçiden yakıt alınmış ve kullanılırken makine problemi yaşamış üç ayrı HFO kullanıcısından şikayetleri ile beraber analiz edilmek üzere 3 adet numune iletilmiştir. Her üç numuneye yapılan GCMS testi neticesinde, yakıt içinde stiren miktarının 29ppm ile 131ppm arası, DCPD miktarının 116ppm ĐLE 744 ppm ARASI, Dihydro-DCPD miktarının 168ppm İLE 741 ppm ARASI ve Indene miktarının 424 ppm ĐLE 1207 ppm arasında bulunduğu belirlenmiştir.

Bu üç gemi de aldıkları yakıtta yapışkan madde kalıntıları, yakıt pompalarında vuruntu, filtrelerde tıkanıklık gibi şikayetleri bildirmiştir. Yukarıda belirtilen şikayetlerden birinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle bildirildiğine göre viskozimetre de okunan değer sürekli değişmekte olduğunu belirtmişler. Bunun nedeni yapışkan maddelerin kısmen kılcal boruları bloke etmiş olması olabilir.

Bunların dışında yine ara bölgesinde fakat farklı tedarikçiden alınan yakıtlardan da benzer şikayetler aldık. Elimize ulaşan bu iki numuneye de sınıflandırma yapabilmek için GCMS analizi uygulayacağız.

Bunker yakıtlarda normal şartlar altında Stiren, DCPD, Dihydro-DCPD ve Inden bulunmamalıdır. Geçmiş bültenlerimizde yukarıda belirtilen seviyelerde atıkların yakıt içinde bulunmasının problemlere yol açabileceğini sizlere bildirmiştik.

Lütfen bu konuya dikkat ediniz ve önemlerinizi alınız. Eğer bu bölgeden yakıt alıyorsanız, tedarikçinizi bu konu ile ilgili bilgilendiriniz.

Bütün sorularınız için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Dr. Vis

 

İLKFER DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Batı Sahil Yolu Cad. Haydar Sok. No: 54  34903 Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
Tel.: (0216) 493 09 62 (Pbx)   Fax: (0 216) 493 09 69
www.ilkfer.com.tr    uniservice@uniservice.com.tr

/ Genel

Gönderiyi Paylaş