Viswa Lab. #356

TEKNİK BÜLTEN:356
04.01.2020

Yeni VLSFO Yakıtları Kullanırken Alınması Gereken Önemli Önlemler Nelerdir?

Bazı müşterilerimizin yaşadıklarına dayanarak, aşağıdaki sorunlar ortaya çıktığını bililyoruz.
VLSFO yakıtının kendisi yenidir ve bu yakıtların bir kısmının da kirlendiğini/karıştırıldığını bulduk. Lütfen “TEKNİK BÜLTEN:350’yi tekrar okuyunuz. Ne yazık ki, korktuğumuz başımıza geliyor. Ne yazık ki, burada 6 VLSFO yakıtının çok fazla kirlilik içerdiği görülmektedir. Sorun, bazı P&I kulüplerinin, bu kontamine yakıtların neden olduğu sorunları/zararları karşılamayacaklarını açıkça belirttiği için karmaşıklaşıyor. P&I kulüpleri, VLSFO yakıtının kendisinin yeni olması ve bunun üzerine bir de, kirlenme/karıştırma varsa, riskleri karşılamaya istekli olmamaktadır..
Bu, yakıt kullanıcısını ve Charterer’ı (yakıtı sipariş eden) yüksek alarma geçirmelidir.

  1. Her şeyden önce, yakıtta hiçbir kirletici/karışık madde olmadığından emin olmak için kapsamlı testler yaptırmanız gerekir.
  2. Tedarikçi ile yakıt satın alma sözleşmesine göre, tedarikçi ile öngörülen süre içinde (15 gün veya 30 gün)claim için şarta bağlayın.
  3. Kiracıya ve tedarikçiye, P&I Club’ dan risk hasarı almadığınızı açıkça belirtin. Bu nedenle, kiralayanın/tedarikçinin yakıtın kontaminasyondan(kirleticilerden) arındırılmasını sağlaması zorunludur.

Yukarıdaki saydıklarımızı muhakkak yaptırın,böylece karışık bir duruma girmiyorsunuz.

Saygılarımızla,

İLKFER DENİZCİLİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Batı Sahil Yolu Cad. Haydar Sok. No: 54  34903
Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
Tel.: (0216) 493 09 62 (Pbx)   Fax: (0 216) 493 09 69
www.ilkfer.com.tr    uniservice@uniservice.com.tr

/ Blog

Gönderiyi Paylaş